Zaujímavostí je veľa …

Svet pneumatík je plný nových aj starých veľmi zaujímavých vecí, o ktorých niekto možno počul a niekto možno nie, no prečítať si o nich je naozaj veľmi pútavé a niekedy až neuveriteľné. O najdrahšej a najväčšej pneumatike sme si už čo to písali v článkoch predtým, preto si tentokrát môžete tu doplniť informácie a dozvedieť sa zaujímavosti o iných NAJ zo sveta pneu.

  1. Už je to 20 rokov čo svetlo sveta uzrelo najrýchlejšie auto na svete, ktoré prekonalo rýchlosť zvuku. Ide o TRUST SSC , ktorému bola nameraná rýchlosť 1220km/h a výrobcom bola firma Dunlop. Ale je to vôbec auto ? Preto treba spomenúť upravenú verziu  vozidla Porsche 911 Turbo S , ktoré má najvyššiu dosiahnutú rýchlosť na pozemnej komunikácii 344 km/h.
  2. Ročná svetová produkcia pneumatík je viac ako miliarda gúm !! Aj keď toto číslo asi veľmi neprekvapilo, keďže počet áut vo svete stále stúpa, to číslo je naozaj ohromujúce.
  3. NASA a raketoplány pre nich tiež potrebujú pneumatiky a ich výrobca je od roku 1982 Michelin.
  4. Najväčšia produkcia pneumatík na svete, zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov ako držiteľ svetového rekordu s 320 miliónmi vyrobených pneumatík je výrobca hračiek LEGO. Nevadí, že je to pre hračky, rekord je rekord !
  5. A poslednú zaujímavosť na dnes si dáme od nás zo Slovenska. Ide o najstaršiu zaznamenanú pneumatiku na Slovensku . Jedná sa o BARUM OR 37 použitú na aute Škoda Favorit v Košiciach, ktorá mala neskutočných 23 rokov a našli ju zástupcovia spoločnosti Continental pri pravidelnom prieskume obutia vozového parku.

Samozrejme, že tých zaujímavostí a informácií je oveľa viac, toto je len malá ukážka toho, aký je ten “pneusvet” rozmanitý a určite sa tu ešte dozviete veľa nových vecí , ktoré Vás oslovia a zaujmú.