Čo potom, keď zostarne ?

Každý majiteľ auta má rôzny štýl jazdy , má iný počet najazdených kilometrov a jazdí rôznymi terénmi. Všetko toto vplýva na kvalitu pneumatiky a približne po 8 až 10 rokoch sa musia pneumatiky vymeniť, pretože už ich opotrebenie je vysoké a nie sú vhodné pre bezpečnú jazdu. Veľa ľudí ešte ani dnes nevie čo robiť so starými gumami a preto častokrát končia pohodené niekde v kríkoch, alebo vedľa kontajnera. Pneumatika nie je obyčajný komunálny odpad a vďaka dnešným ekologickým vedomostiam a zákone ,ktorý vošiel do platnosti od 1.1. 2016- zákon o odpadoch č.79/2015, ktorý definuje zodpovednosť za ojazdené pneumatiky po skončení ich životnosti, sa začalo viac dbať na ich správnu recykláciu. Opotrebované pneumatiky dnes odovzdáte v ktoromkoľvek pneuservise, u predajcu pneumatík alebo automobilov a na zberných miestach určených obcou označené ako „miesto spätného odberu pneumatík” . Každé takto označené miesto je povinné prijať všetky druhy pneumatík, akejkoľvek veľkosti, značky či miesta kúpy.

Čo sa deje ďalej so starou pneumatikou?

Časť odovzdaných pneumatík sa využíva ako alternatívne palivo, hlavne pri výrobe cementu. Tie sa celé spaľujú v cementárňach, výhrevnosťou sú porovnateľné s čiernym uhlím, hlavne kvôli vysokému obsahu sadzí. Pri ich spaľovaní vzniká veľmi veľa nebezpečných výparov, ktoré musia byť zachytávané a redukované, preto sa nesmú pneumatiky spaľovať doma. Ďalšie sú v drtičke rozdrvené na menšie kusy, ktoré sa zbavia textilných a kovových zvyškov a vyčistený granulát sa roztriedi a je odoslaný na ďalšie spracovanie. Gumová drvina sa používa napríklad ako prímes do asfaltu pre zníženie hlučnosti, samozrejme sa používa opäť v automobilovom priemysle na výrobu nových pneumatík, vyrábajú sa z nej napríklad aj gumové koberčeky do áut, protihlukové steny, gumené obrubníky, prahy na prejazdoch, alebo rôzne tesnenia a vďaka svojim vlastnostiam nachádza uplatnenie aj ako povrch detských ihrísk či športovísk, pretože od betónového, alebo štrkového povrchu je bezpečnejší a tlmí nárazy.

Ľudia sú dnes aj veľmi vynaliezavé tvory a vedia si zo starých pneumatík doma vytvoriť rôzne šikovné veci ako napr. hojdačku, stojany na bicykel, pieskovisko, exteriérové posedenie a nábytok, záhradné okrasy či kvetináče. Určite je to kreatívne a ekologické využitie niečoho čo už inak nevieme využiť.