Pneumatiky v poľnohospodárstve

Pneumatika ako vieme je veľmi dôležitou súčasťou každého vozidla. To isté samozrejme platí aj pre poľnohospodárstvo a stroje, ktoré spadajú do tohto odvetvia. Pneumatiky (či kolesá ako také ) v ňom majú široké zastúpenie.  Základné požiadavky pneumatík v poľnohospodárstve sa však líšia od klasických požiadaviek od pneumatík pre osobné autá, pretože ako iste vieme musia zdolávať a odolávať úplne iné prekážky, alebo tiež uniesť neporovnateľne vysokú váhu.

Medzi základné požiadavky pneumatík v poľnohospodárstve patrí:

– zabezpečenie najlepších možných trakčných vlastností na rôznych terénoch

– schopnosť prenášať veľké sily a momenty

– samočistiaca schopnosť pneumatiky od častíc pôdy

– čo najmenší negatívny vplyv na utuženie pôdy

Súčasné poľnohospodárske traktory používajú mnoho druhov pneumatík, ktoré sa navzájom od seba líšia. V závislosti od druhu využitia pneumatiky, sú používané rôzne vzorky drážok dezénu. Prvým líšiacim sa znakom poľnohospodárskych pneumatík je ich vnútorná štruktúra. Podľa vnútornej štruktúry ich delíme na radiálne a diagonálne a dostupné sú v dvojakom prevedení: -dušové TT a bezdušové TL.

Všeobecne platí, že na zadnej hnacej náprave traktora majú pneumatiky vysoké výstupky, ktoré sú umiestnené pod uhlom 45° k osi pneumatiky v smere jazdy. Tento tvar dezénu umožňuje preniesť dostatočnú silu na podložku s najnižším možným preklzom. Predné pneumatiky majú vnútorné drážky po celom svojom obvode, sú bez náhonu a určené sú na riadenie. Preto majú iný tvar než zadné pneumatiky, lebo ich hlavnou úlohou je umožniť zmenu smeru traktora vo všetkých druhoch terénu. Pri traktoroch , ktoré majú náhon na predných kolesách je tvar dezénu pneumatiky zhodný s tvarom dezénu na zadných pneumatikách.

Veľmi dôležité z hľadiska využitia pneumatík je ich vonkajší priemer. Pneumatiky s väčšou šírkou sú vhodnejšie pre poľné práce, pretože majú väčšiu kontaktnú plochu so zemou a tak vytvárajú menší tlak na pôdu. Ale….. pri jazde po spevnenom teréne majú širšie pneumatiky práve kvôli zvýšenému odporu proti valeniu aj zvýšenú spotrebu paliva. Úzke pneumatiky sa montujú na traktory predovšetkým pri práci s postrekovačmi ,veľmi úzke pneumatiky s veľkým priemerom sú zasa využité pri samohybných postrekovačoch.

Zatiaľ čo v roku 1957 sa priemerná šírka pneumatiky pohybovala okolo 300mm, už v roku 2017 sa bežne vyrábali pneumatiky s priemernou šírkou 900mm. Dnes sú v ponuke niektorých firiem dokonca pneumatiky so šírkou 1220mm.