Pneumatika budúcnosti

Čo prvé Vás napadlo, keď ste si prečítali nadpis? Tak ja si myslím, že väčšina si predstaví lietajúce autá, ktoré nepotrebujú asi ani pneumatiky ( jasne, že aj mňa to napadlo 🙂 ), ale nie je to zatiaľ tak. Budúcnosť pneumatík je stále rovnaká tvarom, rovnaká materiálom, aj tým, že budú stále neodmysliteľnou súčasťou každého auta. Zmeniť by sa mala jedna veľmi dôležitá vec , na ktorej pracujú viaceré veľké spoločnosti ako Michelin, Continental, Bridgestone či Hankook …… a je to BEZVZDUCHOVÁ PNEUMATIKA. Prakticky od úplného začiatku motorizmu boli vodiči zvyknutí na klasické vzduchom plnené pneumatiky čo sa však čoskoro môže zmeniť. Michelin chce v najbližšej dobe uviesť na trh prvé bezvzduchové pneumatiky pre osobné autá, ktoré sa síce môžu poškodiť, alebo klasickým spôsobom opotrebovať, prakticky v ich prípade ale nehrozí, že by ste mohli dostať defekt. Defekt je totiž najčastejší dôvod pri vyhadzovaní a menení pneumatík a ako vieme z článku https://www.el-zet.com/co-potom-ked-zostarne/ , stále je a dlho ešte bude ťažké spracovať všetky staré pneumatiky pre ich množstvo a aj životné prostredie sa nám poďakuje ak sa počet začne čo najskôr zmenšovať.

Na rozdiel od tradičných pneumatík, ktoré sú vyrobené z gumy a naplnené stlačeným vzduchom, používajú bezvzduchové pneumatiky špeciálny šmykový nosník spojený s radom pružných lúčov, ktoré zhora nesú hmotnosť vozidla.

Práve tento technologický pokrok umožnil vytvoriť pneumatiku odolnú proti prepichnutiu, ktorá so svojimi jazdnými vlastnosťami značne podobá klasickej vzduchovej pneumatike . Bezvzduchová pneumatika Michelin sa nazýva „TWEEL“. „TWEEL“ je špecifický názov pre rad bezvzduchových pneumatík Michelin. Ide o zloženinu dvoch anglických slov „TYRE“ (pneumatika) a „WHEEL“ (koleso). Tento koncept sa zrodil vo výskumnom centre spoločnosti Michelin.

Bezvzduchové pneumatiky, známe aj ako pneumatiky NPT (non-pneumatic tyres), majú oproti tradičným a celogumovým pneumatikám niekoľko výhod :

1. ŽIADNA ÚDRŽBA- Bezvzduchová pneumatika Michelin X® TWEEL™ je jeden celok, ktorý nahrádza terajšiu zostavu pneumatiky a kolesa. Nie sú potrebné žiadne zložité montážne zariadenie a po pripevnení na vozidlo či stroj sa nemusí udržovať žiadny tlak vzduchu.

2.POHODLIE A STABILITA- Táto technológia vytvára tlmiaci efekt, to znamená , že pohlcuje nárazy a vibrácie.

3.ŽIADNE ÚNIKY VZDUCHU, ŽIADNE PREPICHNUTIE- Bezvzduchová radiálna pneumatika TWEEL bola vyvinutá tak, aby fungovala ako bežná vzduchová pneumatika, ale bez nepríjemností súvisiacich s jej prepichnutím.

4.EKOLOGICKÁ PNEUMATIKA- Bezvzduchové pneumatiky znižujú riziko predčasnej výmeny v dôsledku napríklad neopraviteľného prepichnutia či prierazu a v porovnaní s bežnými vzduchovými pneumatikami dvojnásobne až trojnásobne predlžujú životnosť behúňa.

Veľkým plus je určite aj fakt, že na montáž nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie. 

Keďže tieto pneumatiky už existujú a používajú sa hlavne pre veľké stroje ako šmykom riadené nakladače (SSL) , ľahké stavebné stroje, vysokozdvižné vozíky (TMF), štvorkolky a terénne vozidlá, golfové a úžitkové vozíky a rôznu vojenskú techniku, budeme si musieť ešte istý čas počkať , kým sa bezvzduchová pneumatika dostane na osobné autá.