Najrýchlejší a Najväčší

Traktor tak všeobecne sme si už prebrali v článku predtým, no ako o všetkom aj o traktoroch a zaujímavostiach o ňom sa dá tiež čo to napísať. Azda najzaujímavejšie sa môže pri slove traktor zdať slovo rýchlosť. Áno je to tak , aj takéto monštrá na cestách , za ktorými sa vždy ťahá kolóna áut, pretože sú navrhované, aby mali silu a nie rýchlosť majú medzi sebou “borca” v rýchlosti. Z Anglicka pochádzajúci traktor JCB Fastrac je v Guinnessovej knihe rekordov zapísaný ako najrýchlejší traktor na svete a svojim výkonom by predbehol aj športové auto.  Fastrac dokáže dosiahnuť priemernú rýchlosť 217,6 kilometra za hodinu a maximálnu rýchlosť 247 kilometrov za hodinu aj so svojou váhou 5ton. Poháňa ho šesťvalcový motor Dieselmax s objemom 7,2 litra, ktorý dáva výkon 1016 koní a točivý moment 2500 newtonmetrov.

Ďalší fenomén je Big Bud 16V-747. Samozrejme každý traktor je veľký a určite si poviete, že ste už videli rôzne obrie traktory , no verte mi ,že takto obrovský traktor ste ešte nevideli a na Slovensku ani neuvidíte, pretože sa nachádza iba v Amerike. V Guinnessovej knihe rekordov je zapísaný ako najväčší poľnohospodársky traktor na svete. Exemplár, ktorý je možné vidieť naživo len v USA, je k videniu v Heartland Museum v americkom meste Weatherford v štáte Oklahoma. Bud uzrel svetlo sveta v roku 1977 a má v sebe 16-valcový motor, ktorý prenáša výkon 1 100 koní na má 8 veľkých pneumatík. Váha 1 pneumatiky je okolo 680 kg s ráfikom o priemere 35 palcov a váhou 363kg. Nové pneumatiky dostal prvýkrát po 43 rokoch čo samozrejme nebolo jednoduché, ale kde je vôľa, tam je cesta no nie 🙂 A prečo mu tak dlho vydržali? U stroja podobných parametrov je to obdivuhodné a dosť nečakané. Však pre jeho minimálne využívanie stroj podlieha minimálnemu opotrebeniu.

Na záver sa asi zhodneme, že bežné využitie nie je moc reálne v bežnom poľnohospodárstve a našich klasických družstvách, ale zasa sme múdrejší o pár informácií, ktoré sa dostali do Guinnessovej knihy rekordov , tak verím , že potešili aj Vás.