Pirelli & C. SpA

Talianska firma začala v roku 1901 s produkciou pneumatík a zameriavali sa na dva hlavné ciele ,jedným z nich bolo použitie nových technológií a druhým rozšírenie značky do celého sveta. Pôvod Pirelli siaha ale až do roku 1872, kedy Giovanni Battista Pirelli založil v Miláne komanditnú spoločnosť ,,GB Pirelli & C” na výrobu elastických gumových výrobkov.
Spoločnosť Pirelli sa tiež začala zaujímať o moto preteky a v roku 1907 vyhralo auto s pneumatikami Pirelli, ktorý bol veľký úspech pre firmu.
Po vojne sa firma začala ešte viac rozširovať a stavať továrne rôzne po svete. A časť svojej výroby presunuli do Číny.
Dnes je táto firma extrémne produktívna v oblasti pneumatík, ktoré vynikajú svojím efektívnym dezénom aj dizajnom. Jedná sa o piateho najväčšieho výrobcu pneumatík vo svete.
Autobild v roku 2020 otestoval 10 zimných pneumatík, ktoré otestoval na mokrom teréne, suchu a snehu. Pirelli Scorpion Winter si vybojovali úctyhodné 2. miesto.
V súčasnej dobe zamestnáva Pirelli v osemnástich závodoch, ktoré sa nachádzajú v dvanástich rôznych krajinách, viac ako 30 tisíc zamestnancov. Všetky pneumatiky, ktoré sa tu vyrobia, majú iba jedno jediné logo – Pirelli.
Veľkou zaujímavosťou je , že od roku 2004 je Pirelli výhradným dodávateľom pneumatík pre motocyklový šampionát Superbike. Súčasná zmluva, ktorá bola uzatvorená do roku 2023 je najdlhšie platná v histórii motoristického športu.
Pre roky 2011 až 2020 bolo Pirelli výhradným dodávateľom pneumatík pre šampionát Formule 1.
V súčasnej dobe sú pneumatiky Pirelli synonymom kvality, emócií a maximálneho výkonu.